м.Київ, вул.Лаврська,9 корп.26

(територія Києво-Печерської лаври)

тел. 280 18 34

Щодня, окрім вт

з 10 до 17:00

Курбас у Києві

/25.02 - 25.10/ 

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України та Яра Мистецька Група представляють виставку про творчість театрального режисера Леся Курбаса. Тут можна побачити ескізи костюмів, які викликали захоплення публіки і мистецьких критиків Нью Йорку, а також оригінальні і реконструйовані костюми, макети сценографії, афіші, режисерські екземпляри п’єс з нотатками Курбаса, ноти, документальні фотографії з вистав. Звукозаписи сцен із вистав та зі спогадів сучасників у виконанні акторів Яри допоможуть глядачеві зрозуміти працю Курбаса над постановками.

Виставка починається вступом про роботу Леся Курбаса у Молодому театрі та розгортається довкола трьох постановок Курбаса у Мистецькому об’єднанні Березіль у Києві, а саме «Ґаз» (1923), «Джіммі Гіґґінз» (1923) та «Макбет» (1924).

Кожний період творчості Курбаса відзначається інноваціями. Але саме під час праці у Мистецькому об’єднанні Березіль (МОБ) (1922 – 1926) театральні надбання Курбаса виходять за межі локальної проблематики та починають переосмислювати фундаментальну логіку театрального простору та представлення тіла на сцені. Курбас співпрацює з художником-авангардистом Вадимом Меллером, створюючи сценічні конструкції, які починають нагадувати скульптури чи навіть інсталяції, радше ніж театральні лаштунки.В цей час Курбас відмовляється від ілюстративності та наративності у своїй роботі. Він доводить, що декорації та костюми не повинні бути буквальні. Сцена має стати простором, в якому будується унікальна реальність.

У своїх постановках цього періоду Курбас починає активно ескпериментувати з кіно – медіа, що на той час тільки з’являється у широкому вжитку. Наслідуючи таку саму логіку не-ілюстративності, курбасівські кінематографічні проекції під час спектаклю створюють реальність, що розгортається паралельно до основної дії. Таким чином глядач спектаклю споглядає основну дію, водночас отримуючи інформацію про внутрішній конфлікт героя. У світовому театрі Курбасові експерименти з кіно належать до найцікавіших ранніх ужитків нових медіа у виставах.

Головна задача експозиції – продемонструвати саме ті театральні модерністичні іновації, які окреслюють Курбаса як одного із митців при витоках мультимедійних течій у театрі та в мистецтві загалом, ставлять його в один ряд із найбільш знаними авангардистами першої половини ХХ-го сторіччя.

Куратори виставки:

Вірляна Ткач, художній керівник, Яра Мистецька Група (Нью-Йорк),

Тетяна Руденко, головний зберігач Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.

Художнє та архітектурне вирішення  - Вальдемарт Клюзко

 

Виставка була підготовлена за підтримки Програми імені Фулбрайта в Україні