м.Київ, вул.Лаврська,9 корп.26

(територія Києво-Печерської лаври)

тел. 280 18 34

Щодня, окрім вт

з 10 до 17:00

Ляльки Сокиринського (к. ХVІII ст.) і Куп'янського (ХIX ст.) вертепів
(див. також публікацію "Три вертепи")

Янгол
Куп'янський вертеп
Три царі-волхви
Сокиринський вертеп
красавиця Дарія Іванівна
Сокиринський вертеп
Запорожець
Куп'янський вертеп
Перший чорт
Сокиринський вертеп
Старий з молодою
Куп'янський вертеп
Іродів вояк
Сокиринський вертеп

* Для ляльок Сокиринського (Галаганівського) вертепу надається опис Є. Марковського, опублікований в 1929 р.

… коли вірити Галагановому описові, три царі-волхви Сокиренського вертепу вже змінили своє старе убрання на новіше. Як відомо, у Галагана вони виступають "в шубахъ и съ коронками на головахъ", три-ж царі-волхви Українського Театрального Музею одягнені в золоті парчеві підризники, зшиті, мабуть, із шматків старих ризю У середнього царя-волхва комір зроблено із срібної парчі, у решти - із золотої. Убрання середнього заткано малиновим орнаментом, непропорційно великим проти невеличкого підризника. Ніг у всіх трьох волхвів нема зовсім; усі три вони з`єднані дротом докупи і мають тільки один держак, так що рухатися можуть тільки разом. <…> Коронки вирізьблені з того самого шматка дерева, що й голова.
назад>>


Красавиця Дарія Іванівна… - молода чорнява дівчина 25 см заввишки, у вишиваній сорочці, плахті і червоній запасці. З-під запаски видно звичайне кружево на сорочці. Поверх сорочки надіта ситцева керсетка у дрібні червоні з чорним квіточки; з країв ця керсетка обшита червоною волічкою. На голові красавиця має червону хустку, на шиї - разок темного намиста, ззаду видно дві блакитні стрічки. У правій руці держить вона білу хусточку, общиту з країв червоними нитками. Ніг нема.
назад>>


Перший чорт 20 см заввишки (не рахуючи ріжок), весь надзвичайно майстерно вирізьблений з дерева і пофарбований чорною фарбою. Живіт завбільшки з куряче яйце пофарбований червоною фарбою, так само червоною фарбою пофарбовані великі ніздрі, рот і очі. Праворуч стирчить вухо, пофарбоване теж червоною фарбою, ліве вухо вже одламалося. На голові має пару невеликих чорних ріжок в 1 см завбільшки. Обидві руки спущені вниз; зроблені з чорного перкалю крила закладені за спину; невеличкий чорний хвостик, теж зроблений з чорного перкалю, піднятий догори, а під ним невеличка червона цяточка. Копита були раніш на обох ногах, але праве вже одломилося, і то мабуть давно, бо його місце вже зафарбовано чорною фарбою. На руках видно пальці. Дріт держака проходить через ліву ногу. Можна гадати, що то є той самий чорт, якого запорожець ловить за хвіст.
назад>>


Від трьох воїнів давнього Галаганівського вертепу залишилося тільки двоє. Обидва вони своїм убранням дуже скидаються один на одного, проте обличчя їх зберігають індивідуальні ри си кожного.

Перший воїн 24 см. заввишки, чорнявий, з чорними намальованими вусами, спущеними вниз, і чорною, але вже від часу поруділою бородою. Одягнений він у червоні штані і зелений мундур. На штанях лампаси із золотого галуна, що залишився тільки ни лівій нозі, закарваші і комір мундура червоні, увесь мундур обшито червоними кантами. На плечах червоні погони. Пояс із золотого галуна. Погон із такого самого золотого галуна проходить через ліве плече під праву пахву. Ліва рука спущена вниз; права трохи зігнута і в ній держить списа, зробленого з золотого галуна. На голові золотий шолом, вирізьблений з того самого шматка дерева, що й голова, так що скинути його не можна. На правій нозі з-під штанини виглядає чорний черевик, на лівій нозі такий самий черевик уже одламався. Дріт держака проходить через ліву ногу.

Другий воїн дуже скидається на першого. Він заввишки 23 см, чорнявий, з великими намальованими чорними вусами, кінчики яких трохи піднято догори, і чорною намальованою бородою. <…> Обидві руки зігнуті, в них держить списа, зробленого з золотого галуна, що на кінці має дрота, зігнутого на зразок звичайного багнета. Очевидячки, це є той самий воїн, що вбивав на сцені Рахилину дитину. Дріт держака, як і в першого, пролходить через ліву ногу.
назад>>