Музей М. ЗаньковецькоїІсторико-біографічна частинаЗал 1. 1854-1886 рр.Зал 2. 1886-1917 рр.Меморіальна квартира М. Заньковецькоїкабінетїдальнявітальня
 

 

збільшити
Сходи.
В центрі - портрет
М. Заньковецької,
написаний
П.Оссовським
і подарований музею
в день відкриття
останньої експозиції
29 вересня
1989 року

Корифей українського театру Марія Костянтинівна Заньковецька в останній чверті ХIХ – на початку ХХ століття була в центрі культурного життя всієї Російської імперії. В цей час саме розвивався і стверджувався український національний театр, у діяльності якого велику роль зіграла особистість актриси.

 

Серед багатьох міст і містечок, де бувала М.Заньковецька, особливе значення у її творчому житті і долі має Київ. Він дорівнявся до її рідних Заньок (тепер село Ніжинського району Чернігівської області), де 3 серпня (за н.ст.) 1854 року народилася майбутня актриса, тому що в Києві вона провела останні роки свого життя (1918-1934 з перервою) і відійшла у незабуття 4 жовтня 1934 року.

збільшити
Вестибюль музею

Будинок, у якому жила актриса в Києві, був збудований на початку ХХ століття по вул. Великій Васильківській, 121 і належав родині її сестри Л.К.Карнаухової. Перший музей М.К.Заньковецької в цьому будинку було організовано 1960 року. 1980 року пам’ятку культури безпідставно зруйнували. Новий музей відбудовано і відкрито 1989 року.

збільшити
Заключний розділ
експозиції



Експозиція музею М. Заньковецької створена на основі великої колекції актриси, яка збиралася з 1923 року у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України, філіалом якого є цей музей. Більше двох тисяч найцінніших реліквій колекції, – рукописів, фотографій, програм і афіш вистав, костюмів і особистих речей актриси, – нині відкриті тут для відвідувачів.

Площа музею 300 кв. м. Експозиція знаходиться на другому поверсі. Вона поділена на дві частини: праворуч – два зали, які висвітлюють життя і творчість М.К.Заньковецької у 1854-1917 рр.; ліворуч – меморіальна квартира. У квартирі М.Заньковецької було три кімнати: кабінет, вітальня, їдальня, а також кухня. Інтер'єри цих кімнат відтворено за документальними свідченнями сучасників актриси, фотографіями і малюнками художника Ю.Павловича. В кімнатах переважно представлено меблі і речі, що належали великій артистці. Фотографії і документи, розміщені в кімнатах, дають можливість вести дальшу оповідь про життя актриси.

На першому поверсі – музейна вітальня і виставковий зал.

Екскурсійний маршрут передбачає спочатку огляд історико-біографічної частини, потім – меморіальної.


 

 


Музей театрального, музичного і кіномистецтва України. 2004

 

 

Хостинг сайту «Дата-центр Nerus.com»