«Поетична кіноправда Леоніда Осики»

08 березня 2015 року виповнилося б 75 років класику українського кіно, кінорежисеру, народному артисту України, лауреату Державної премії ім. Т.Г. Шевченка та Державної премії ім. О. П. Довженка Леоніду Осиці.

З цієї нагоди Музей представив виставку «Поетична кіноправда Леоніда Осики». Це була перша розгорнута ретроспективна виставка, присвячена видатному режисеру. Вона поєднала предмети з музейних фондів, архіву режисера (надані його дружиною, Заслуженою артисткою України Світланою Князєвою), матеріали Київської кіностудії ім. О. Довженка і Музею О. П. Довженка.

Ми намагалися сфокусувати увагу на найяскравіших творчих досягненнях майстра – шедеврі світового рівня «Камінний хрест» (1968) та кіноепосі «Захар Беркут» (1971). Режисер-художник, попри те, що творив в часи брежнєвського застою, володів абсолютним відчуттям правди і з лицарською звитягою відтворював на екрані дух українського народу, його історію та традиції народного героїчного епосу.

На основі ювілейної виставки створено віртуальну версію. На сайті музею можна ознайомитися з ключовими експонатами, які розповідають про творчість Л. Осики. Для зручності її розділено на дві частини: перша охоплює світлини з сімейного архіву митця, фото його друзів і однодумців. Друга – присвячена безпосередньо кінотворам, які ми згрупували за тематичним принципом. Вона включає підрозділи: «Екологія природи та людської душі (х/ф «Дід лівого крайнього», «Море», «Увійдіть, стражденні»)», «Людина і війна (х/ф «Хто повернеться – долюбить», «Тривожний місяць вересень», «Поклонись до землі»)», «Україна: суспільство і держава («Камінний хрест», «Захар Беркут», «Гетьманські клейноди»)», «У пошуках духовності («Етюди про Врубеля», «Подарунок на іменини»)». Тут представлені афіші до стрічок «Захар Беркут», «Море», «Поклонись до землі», ескізи до х/ф «Захар Беркут» Г.Якутовича і М.Раковського, «Звірте свої годинники» («Хто повернеться – долюбить») А. Добролежі, літературні сценарії до к/ф «Камінний хрест» і «Дід лівого крайнього» І.Драча, «Етюди про Врубеля» С.Параджанова і Л.Осики, кадри і знімальні моменти до фільмів.